از وظائف بهزیستی و متولیان مربوطه تامین مسکن برای مددجویان است ولی در روزهای اخیر گلایه های زیادی از سوی این جامعه قابل احترام در بشرویه عنوان می شود که گویا قفل بزرگی  نداشتن ضامن بر سر راه خانه دار شدن آنان در طرح جدید زده شده است!

1624031 990201

یکی از اولویت های اساسی بشر  تامین نیازهای اولیه زندگی است که در این حوزه بخش درمان ، تامین مسکن، خوراک و پوشاک از اهم آن به شمار می رود.

داشتن مسکن به عنوان یک سرپناه برای آحاد جامعه بویژه اقشار ضعیف و کم درامد از اهمیت دوچندانی برخوردار است و با توجه به اینکه بخش قابل توجهی از هر جامعه ای را "معلولان " و افراد نیازمند به توجه بیشتر را تشکیل می دهد.

"سازمان بهزیستی " به عنوان نهاد حمایتی از معلولان جامعه، با بررسی وضعیت و نوع معلولیت آنان خدمات مختلفی را ارائه می دهد که یکی از وظائف این سازمان تامین مسکن برای مددجویان است ولی در روزهای اخیز گلایه های زیادی از سوی این جامعه قابل احترام در بشرویه عنوان می شود که گویا قفل بزرگی بر سر راه خانه دار شدن آنان در طرح جدید زده شده است!

عدم همکاری بین ادارات و بانک ها موجب تضییع حق اقشار کم درامد می شود

یکی از معلولان بشرویه در گفتگو با خبرنگار پیام بشرویه با گلایه از عدم همکاری بین ادارات و بانک ها در اجرای طرح مسکن اقشار کم درآمد این شهرستان خاطر نشان کرد:طبق طرحی که برای خانه دار شدن اقشار کم درآمد در سال جاری توسط دولت ابلاغ شده، اولویت این طرح در بهزیستی با خانواده های دارای دو معلول است که با اطلاع رسانی در این طرح شرکت کردم و علی رغم اینکه بهزیستی همکاری خوبی داشت ولی مشکل داشتن ضامن سبب شده تا از مزایای این طرح که حق قانونی خانواده من است محروم شوم.

مصوبه هیئت وزیران هم کارگشای نیازمندان نشد

وی با گلایه از اینکه علی رغم مصوبه هیئت وزیران، هیچ نرمشی برای کمک به اقشار ضعیف نمی شود گفت: خانواده های محروم از کجا باید دو ضامن کارمند فراهم کنند تا بتوانند از تسهیلاتی که حق انان است بهرمند شوند، اگر قرار به ضامن است که نیاز به اجرای طرح نیست و بدون آن هم بانک ها وام می دهند ولی متاسفانه علی غم اینکه در مصوبه هیئت وزیران  که برای بانک ها اعلام شده تا کارت های یارانه به عنوان ضمانت محسوب شود، ولی هیچ همکاری نمی شود.

این معلول بشرویه افزود: نگاه حقیر اندوختن  به نیازمندان جامعه در شان شهرستان بشرویه نیست که از ترس بازپرداخت آن، نتوانیم به حق قانونی خود برسیم.

وی با اشاره به اینکه نیاز است تا وحدت و همدلی بیشتری برقرار شود گفت: از مسئولان عالی شهرستان و امام جمعه می خواهیم تا وحدت و همدلی که بارها به آن اشاره کرده اند را در جهت احقاق حق اقشار نیازمند به کار گیرند.

"حسن قلی پور" در گفتگو با خبرنگار پیام بشرویه با اشاره به اینکه اقدامات زیادی در خصوص مسکن دار شدن مددجویان بشرویه انجام شده  اظهار داشت: با نگاهی به تاریخچه طرح مسکن مددجویان در بشرویه این طرح ها از سال 75  آغاز شد که در ان سال با تقاهم نامه ای با کمیته امداد 5 خانه برای مددجویان بهزیستی در روستاها ساخته شد.

مسئول بهزیستی بشرویه افزود: بعد از آن طرح خودمالکی در قالب قراراد با شرکت تعاونی ها یا فرد بسته شد و در این طرح نیز حدود 8 خانواده با پرداخت مبلغ 4 میلیون تومان و کمک های بلاعوض به همراه امتیاز رایگان انشعابات آب، برق، گاز و پروانه ساخت تحویل گردید.

احداث 42 واحد مسکن برای مددجویان بهزیستی 

وی با اشاره به اجرای طرح مسکن مهر مددجویان بشرویه خاطر نشان کرد: این طرح نیز در قالب شرکت تعاونی  اجرا شده و برای 42 خانواده با پرداخت  4 میلیون و 25 میلیون تومان کمک بلاعوض با اقساط پایین و امتیارات رایگان  با همکاری خوب ادارات شهرداری و راه و شهرسازی انجام گرفت .

قلی پور، طرح مسکن دار شدن معلولان و مددجویان بهزیستی در سال جاری تحت عنوان مسکن اقشار کم درامد را از جمله طرح هایی برشمرد که به دلیل مشکلات بانکی به مشکلات جدی برخورد کرده است.

این مسئول افزود: مراحل اولیه شناسایی افراد واجد شرایط انجام شد و حدود 25 خانواده در مناطق روستایی شناسایی شدند و معرفی شدند که  4 خانواده دو معلولی بودند که این افراد می توانند از 17 میلیون تومان کمک بلاعوض روستایی و امتیازات رایگان آب ، برق، گاز و پروانه بهره مند شوند.

شناسایی 14 خانوار دو معلولی بشرویه نیازمند اجرای طرح مسکن 

وی با اشاره به اینکه تعدادی انصراف داده و در حال حاضر 14 نفر واجد شرایط و نیازمند بهره مند شدن از حق قانونی خود از این طرح هستند گفت:در حال حاضر  14 خانواده، مستحق بهره مندی از طرح مسکن اقشار کم درامد هستند که 3 مورد آن روستایی و 11 مورد شهری است و فقط تا پایان سال فرصت دارند که از این مزایا بهره مند شوند ولی متاسفانه بانک های عامل هیچ همکاری ندارند.

قلی پور افزود: بانک ها رغبتی برای پرداخت وام به نیازمندان ندارند و چون کلمه نیازمند بر روی خانواده است بانک ها می ترسند که مبلغ برنگردد که در این راستا جلساتی با حضور فرماندار و روئسای بانک  گرفته شد که بانک ها دو کارمند ضامن می خواستند که به یک کارمند ضامن بسنده شدو نهایت فقط تعداد محدودی توانستند این کمک را دریافت کنند.

بانک ها مصوبه هیئت وزیران را فقط در حد پیشنهاد قلمداد کرده اند

مسئول بهزیستی بشرویه با اشاره به اینکه در این رابطه مصوبه هیئت وزیران نیز برای بانک ها ارسال شده که به جای ضمانت می توانند سفته یا کارت یارانه بانک به جای ضامن بپذیرند گفت: علی رغم اینکه بانک ها می توانند این شرایط را فراهم کنند ولی متاسفانه رغبتی ندارند و این مصوبه  را در حد پیشنهاد قلمداد کرده اند .

اکثر افراد واجد طرح اقشار کم درامد نتوانستد از حق خود بهره مند شوند

وی افزود: از 14 نفر  واجد شرایط دارای دو معلول ، فقط 3 نفر موفق شده اند تا وام را دریافت کنند و مابقی به دلیل نداشتن ضامن نتوانسته اند از این امتیاز قانونی خود استفاده کنند.

رئیس یکی از بانک های عامل نیز در گفتگو با خبرنگار پیام بشرویه با اشاره به اینکه داشتن ضامن از ضوابط قانونی پرداخت تسهیلات است گفت: این افراد چون از سوی اداره بنیاد مسکن معرفی می شوند به صورت فرد عادی با انان برخورد شده و باید ضامن بیاورند.

وی افزود: ما باید از برگشت سرمایه بانک که حق بیت المال است مطمئن شویم و گرفتن کارت یارانه هم به عنوان یک پیشنهاد است.

به گزارش پیام بشرویه، یکی از شعارهای اصلی و اولیه انقلاب اسلامی حمایت از مستضعفان است و جمهوری اسلامی به سبب دفاع از همین شعار قرآنی، فشارهای سیاسی فراوانی را از سوی استکبار در طول سالیان متمادی تحمل نموده است. اقدامات دشمنان هنگامی مؤثر خواهد بود که انقلاب اسلامی از درون دچار تردید شود و جریان توفنده ای که امام خمینی(س) در همه زمینه ها برای تقویت مستضعفان در برابر مستکبران به راه انداخت، پشتوانه خود را از دست بدهد.

رهبر کبیر انقلاب و بنیانگذار جمهوری اسلامی در تمامی عمر گرانمایه خود همواره بر رسیدگی به وضعیت مستضعفان و محرومان جامعه و رفع مشکلات آنان تاکید داشتند و احقاق حقوق این طبقه و برقراری عدالت اجتماعی از دغدغه های همیشگی آن امام بزرگوار بود.

 وحدت و تعامل کلید قفل بسته خانه دار شدن اقشار نیازمند در بشرویه

انتظار می رود در حکومتی که بر پایه دفاع از حقوق محرومان پایه گذاری شده است، مسئولان عالی و نمایندگان ولی فقیه در هر شهرستانی برای رفع گره مشکلات نیازمندان همت کنند و اتحاد و وحدتی که در بشرویه عنوان می شود را در عمل پیاده کنند.

مطالب برگرفته از سایت پیام بشرویه